Ana Sayfa    Kliniğimiz    Resim Talep    İletişim   

 

GSM: +90 506 358 40 70

 Op. Dr. Muhammet KESKİN

Sosyal    Sorularınız    Videolar    Muayene    Online Randevu     

 

 

 

 

 

 
  » Merak Edilenler

- İple Kepçe Kulak Ameliyatı

- Lazer İle Burun Ameliyatı

 
  »  En İyi Hekim
Opr.Dr. Muhammet Keskin
 
  » Site İstatistikleri
 Toplam:   Free Web Counter
 Online:   Online Kişi Sayacı
  Tekil:  
  Baş Dönmesi (Vertigo)

           Gözlerimiz açıkken eşyaların hareket ettiği ya da gözleriniz kapalıyken kendimiz hareket ediyormuşuz gibi bir durumun olması baş dönmesi olarak isimlendirilir.

          Çoğumuz hayatımızın belli bir döneminde bu duruma mübtela olmuşuzdur. Mesela; oturduğumuz yerden aniden kalkmakla oluşan geçici baş dönmelerini yaşamayan yoktur. Ancak baş dönmesi günlük yaşamımızı etkileyecek kadar sık oluyorsa ya da baş dönmemiz uzun sürüyorsa araştırılması gereken bir durum ortaya çıkmıştır.

          Genel olarak baş dönmeleri periferik baş dönmeleri dediğimiz denge organı bozukluklarına bağlı ya da santral baş dönmeleri dediğimiz beyindeki bir takım bozukluklara bağlı olarak ikiye ayrılır. Bunların yanında anemi, vitamin eksikliği, stres gibi bazı faktörler baş dönmesine yol açar.

          Benim burada bir kulak burun boğaz uzmanı olarak esas ilgilendiğim benign pozisyonel vertigo ismi verilen hastalık üzerinde duracağım.

          Benign pozisyonel vertigo, denge organındaki bir anormallikten dolayı ani baş hareketleriyle ortaya çıkan 30 sn ile 2-3 dk arasında süren baş dönmeleridir.

          Bu baş dönmesi sırasında sanki bütün eşyalar dönüyormuş gibi olur ve hasta bir yere oturmak zorundadır. Gün içinde defalarca olabileceği gibi uyku esnasında bir taraftan diğer tarafa dönerken ortaya çıkabilir ve uykudan uyandırabilir. Hastalık tedavi edilmez ise genelde 7-10 gün arasında kendiliğinden geçebilir. Bazen 1 aya kadar da devam ettiği olur.

          Teşhis özel bir manevrayla konur ve tedavisi de pozisyon manevrası ile yapılır. Herhangi bir ilaca gerek yoktur. Fakat devam eden vakalarda diğer baş dönmelerini araştırmakta fayda vardır.UZMAN DOKTORA SORU SORUNAna Sayfa    Kliniğimiz    Resim Talep    İletişim   
 Copyright 2011 | Tüm Hakkı Saklıdır. Yasal Uyarı: Bu web site ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. İçerdiği bilgiler site sahibine aittir ve tüm hakkı saklıdır. Site içindeki bilgiler teşhis, tedavi ve reçete bilgisi niteliği taşımaz. Web site içindeki bilgilerin doğruluğu çaba harcanmasına karşın garanti edilmez. Her bilginin doğruluğunu ve uygulanma şeklini muayene olunan doktora sormak ziyaretçinin kendi sorumluluğundadır. Web site içindeki bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve yanlış uygulanmasından kaynaklanabilecek zararlardan site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Site ziyaretçileri bu uyarıları peşinen kabul etmiş sayılırlar.